סקירות פסיקה חדשה- הטרדה מינית- העברת סרטונים- נובמבר 2015

מאת: קרן בר יהודה, עו"ד

פסק דין בעניין מדינת ישראל נ. אור הדר ואמיר לוי

ביום 16.11.2015 גזר בית משפט השלום בכפר סבא (מפי כב' הש' קרשן) את דינם של נאשמים שהורשעו, במסגרת הסדר טיעון, בעבירות של פגיעה בפרטיות באמצעות צילום ופרסום, בנסיבות חוק איסור לשון הרע.

הנאשמים קיימו יחסי מין בהסכמה עם קטינה, כאשר בשני מקרים צילמו עצמם מקיימים יחסי מין עם הקטינה שלא בידיעתה. הנאשמים העבירו את הסרטונים באמצעות ה- whatsapp ואלו הופצו בקרב תלמידי בית הספר בו למדה הקטינה. משנודע לקטינה על הפצת הסרטונים היא ניסתה לשלוח יד בנפשה ובהמשך אושפזה בבית חולים פסיכיאטרי, לא שבה למסגרת הלימודים, סבלה מחרדת ודכאון, לא הצליחה לסיים את בחינות הבגרות שלה ושוחררה מגיוס לצה"ל עקב מצבה.

הנאשמים, בגירים שניהם, הביעו חרטה על המעשים וביקשו להמנע מהרשעתם.

בית המשפט קבע כי אי הרשעה הינה חריג, שאינו מתאים למקרה שבפניו. בית המשפט קבע כי מדובר במעשה מכוער ופוגעני ביותר, הן בעצם ביצוע הצילום והן בהפצתו. בית המשפט קבע כי קיימת תועלת חברתית בהרשעת הנאשמים, בין היתר לאור התרחבות התופעה של הפצת סרטונים פוגעניים ברשתות החברתיות.

הנאשמים הורשעו בפגיעה בפרטיות ונגזרו עליהם עבודות לתועלת הציבור מאסר על תנאי. כן נפסק פיצוי למתלוננת בסך 20,000 ₪.

לפני כשנתיים תוקן החוק למניעת הטרדה מינית והוסף לו סעיף 3(א)(5א)- "חוק הסרטונים" אשר קבע כי מעשים כגון אלו בהם הורשעו הנאשמים הינם הטרדה מינית. אגב הדיונים בהצעת החוק, העלה משרד המשפטים את הטענה כי מדובר ממילא על עבירה על חוק הגנת הפרטיות וכי אין צורך בהכללתה של העבירה בחוק למניעת הטרדה מינית. עם זאת, עמדת חלק מחברות הכנסת, כמו גם עמדת איגוד מרכזי הסיוע וארגוני נשים נוספים, היתה כי יש טעם מיוחד בהכללת עבירות אלו במסגרת עבירות המין, שכן מדובר בפגיעה מינית ולא "רק" בפגיעה בפרטיות. עמדה זו עמדה בבסיס תיקון החוק. מצער לגלות כי אף לאחר תיקונו של החוק, מועמדים נאשמים במקרים אלו לדין בגין עבירה של פגיעה בפרטיות בנסיבות של חוק איסור לשון הרע, ולא בנסיבות של הטרדה מינית, באופן שמונע סימונם החברתי כעברייני מין, באופן ההולם את העבירה שביצעו. אין ספק שנסיבות המקרה, על חומרתן המיוחדת, מצביעות על קיומה של עבירת מין מובהקת. קיימת חשיבות לשיומן (naming) הנכון של העבירות הן לחברה בכללותה והן לנפגעת העבירה, שהינה נפגעת עבירת מין על כל המשתמע מכך.

הבהרה: המידע באתר הינו מידע כללי בלבד ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף להם ו/או המלצה לנקיטת אמצעים ו/או הימנעות מהם. המחברת אינה נושאת באחריות כשלהי כלפי הקורא/ת. הקורא/ת נדרש/ת לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים. כל הסתמכות על האמור לעיל הינה באחריות המסתמך/ת ועל דעתו/ה בלבד.