סקירות פסיקה חדשה-עבירות מין- מרץ 2015

מאת: קרן בר יהודה, עו"ד

 

החלטה בעניין פלוני נ. מדינת ישראל

ביום 12.3.2015 ניתנה החלטת בית המשפט העליון (כב' הש' ברק-ארז) בעניין בקשת פלוני לגילוי חומר חקירה לשם הגשת בקשה למשפט חוזר.

המבקש הורשע בביצוע עבירות מין בבתו, ובשנת 2005 נגזרו עליו 24 שנות מאסר בפועל. המבקש ריצה עשר שנות מאסר, ועתר להעביר לעיונו מסמכים רפואיים הנוגעים לבתו, נפגעת העבירה, אשר לגביהם העידה הבת במסגרת חקירתה הנגדית במשפט.

המבקש טען כי בתיעוד הרפואי של בתו, עובר להרשעתו, יש פוטנציאל עצום לסייע לו בבקשתו למשפט חוזר. המבקש טען כי עורך הדין שייצג אותו במשפט לא זכר האם ביקש את החומר בעבר.

הפרקליטות, מצידה, התנגדה לחשיפת החומר, תוך שהיא מביעה חשש מ"סחף" בהגשת בקשות לא מוצדקות למשפט חוזר שסודקות את כלל סופיות הדיון ופותחות פצעים ישנים, כאשר האיזון צריך לנטות לטובת הגנה על פרטיותה של המתלוננת והמנעות מפתיחת פצעי עבר עשר שנים לאחר סיומו של ההליך המשפטי. כן טענה הפרקליטות כי לא הוכח כי במסמכים טמון פוטנציאל ראייתי של ממש, משהרשעתו של המבקש מבוססת על מכלול איתן של ראיות.

בית המשפט קיבל את טענות המדינה. בית המשפט קבע כי בבקשת המבקש יש כדי ליצור פגיעה משמעותית בפרטיותה ושלוותה של בתו, המתלוננת. עצם הפניה למתלוננת יהיה בה כדי לפתוח פצעים נושנים בלא הצדקה. בית המשפט קבע כי השלכות הבקשה על קורבן העבירה נשקלות במסגרת האיזונים שיש לערוך, ומביאות להקפדה רבה יותר כלפי הבקשה.

לאור זאת, דחה בית המשפט את הבקשה.

 

 

 הבהרה: המידע באתר הינו מידע כללי בלבד ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף להם ו/או המלצה לנקיטת אמצעים ו/או הימנעות מהם. המחברת אינה נושאת באחריות כשלהי כלפי הקורא/ת. הקורא/ת נדרש/ת לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים. כל הסתמכות על האמור לעיל הינה באחריות המסתמך/ת ועל דעתו/ה בלבד.