סקירות פסיקה חדשה-הטרדה מינית- מרץ 2010

הכותבת שמשה בעבר כיועצת משפטית למרכז סיוע לנפגעות אונס ותקיפה מינית בירושלים, מייצגת נפגעות הטרדה מינית, מייעצת ומלווה מעסיקים בתחום הטיפול בנושאי הטרדה מינית ומנחה קורסים לאחראיות על הטרדה מינית במקומות עבודה. הכותבת מנהלת את הפורום לייעוץ משפטי של אתר "מקום" לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית.

 

יחסי מין בין עורך דין ללקוח

במסגרת יום עיון שנערך לאחרונה (15/3/2010) בלשכת עורכי הדין, אשר עסק במניעתה של הטרדה מינית, הביאה עו"ד ענבר יחזקאלי, היועצת המשפטית לאיגוד מרכזי הסיוע, שתי דוגמאות אפשריות ליחסים בעייתיים בין עורך דין ללקוח-

בראשונה, לקוחה חסרת אמצעים נאלצת לקיים יחסי מין עם עורך דין שמטפל בתיק הגירושין הרגיש שלה, תוך שהוא מכיר פרטים אינטימיים על חייה, חיי ילדיה וחיי האישות שלה ובקי בפרטי מצבה הכלכלי והנפשי.

בשניה- עורכת דין צעירה במשרד מבוסס מתבקשת לקיים יחסי מין עם לקוח עיקרי ומשמעותי של המשרד, תוך שהלקוח מבהיר לה שאם לא תענה לו הוא יעביר את עסקיו מהמשרד תוך שיבהיר לשותפים שהגורם לכך הוא התנהגותה.

בדיון שהתקיים יצא קול קורא ללשכת עורכי הדין לתקן את כללי האתיקה באופן שיאסרו על קיום יחסי מין בין עורך דין ללקוח אגב מתן השירותים המשפטיים.

הגם שבדוגמאות אלו מתקיימים יסודות של סחיטה והטלת מרות, הרי שגם במקרים בהם יסודות אלו מטושטשים יותר, או שנחזית להיות הסכמה, ניתן לראות בנקל הקבלה ליחסי מטפל נפשי-מטופל, או יחסי מורה-תלמיד, וללמוד מהם כי אף ביחסי עורך דין לקוח קיים אלמנט השולל יסודות של הסכמה חופשית, כל זאת אגב מתן השירותים המשפטיים על ידי עורך הדין ללקוח.

רק שלושה ימים לאחר קיומו של דיון זה, ניתן פסק דינו של בית המשפט העליון, בשבתו כבית משפט לערעורים מנהליים, בערעור שהגישה פלונית נגד ועד מחוז תל אביב של לשכת עורכי הדין, שעניינו אי העמדתו לדין של עורך דין שסיפק לה שירותים משפטיים, בין היתר- בגין קיום יחסי מין עמה במשרדו (עעמ 1652/08).

במסגרת זו, טענה לשכת עורכי הדין כי:

"אין בעצם קיום יחסי מין בין לקוח לעורכת דינו, או בין לקוחה לעורך דינה, כאשר היחסים מתקיימים בהסכמה הדדית, מרצון חופשי, ללא יחסי תלות, וללא כל אילוץ או כפיה, משום עבירה אתית".

אף בפסק דינו של בית המשפט העליון נשמע קול קורא ללשכת עורכי הדין:

"טוב תעשה הלשכה אם תשקול שינוי עמדתה שאוזכרה לעיל ואם תבהיר באופן מפורש כי קיום יחסי מין בין עורכי דין ללקוחותיהם, ובפרט אם אלו נעשים במסגרת פגישות הייעוץ במשרדו של עורך הדין, אכן מהווים עבירה אתית. דברים אלו נכונים ביתר שאת למקרים בהם מדובר בעורכי דין המייצגים לקוחות בתחום דיני משפחה, תחום בו התלות הרגשית בעורך דין עלולה  להיות מוגברת. "

 

אני תקווה כי קולות אלו יביאו לתיקון כללי האתיקה, באופן שיהיה בהם כדי לספק מטריית הגנה רחבה דיה הן ללקוחות והן לציבור עורכי הדין.

 

 

 

 

 הבהרה:

המידע באתר הינו מידע כללי בלבד ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף להם ו/או המלצה לנקיטת אמצעים ו/או הימנעות מהם. המחברת אינה נושאת באחריות כשלהי כלפי הקורא. הקורא נדרש לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים. כל הסתמכות על האמור לעיל הינה באחריות המסתמך ועל דעתו בלבד.