תיקון חוק שוויון הזדמנויות בעבודה- דצמבר 2014

מאת: אילאיל קומיי-דרור, עו"ד

 

במהלך השנים נחקקו חוקים רבים הנוגעים לזכויות עובדים, אולם רק בשנת 1988 נחקק חוק המתייחס באופן מיוחד למתן הזדמנויות שוות ולמניעת אפליה בעבודה בחוק שוויון ההזדמנויות בעבודה, התשמ"ח-1988. בהמשך, בסוף שנת 2005 תוקן החוק והוקמה נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה שתפקידה להטמיע את השוויון בעבודה ולמגר את האפליה. הנציבות הינה גוף ממשלתי אשר נותן ייעוץ משפטי וליווי צמוד בכל שלבי הטיפול בתלונות עובדים.

לפי החוק אסור למעסיק להפלות בין עובדיו (למשל בתנאי עבודה, קידום בעבודה ובפיטורים) או בין דורשי עבודה בקבלה לעבודה, כאשר בחוק רשימת עילות הפליה אסורות, ביניהן מין, נטייה מינית, הריון, טיפולי פוריות, הורות, שירות במילואים, השקפה, דת, שיוך מפלגתי ועוד.

החוק מבקש להגן על העובד מאפליה בשלבים השונים של הקבלה לעבודה, למשל אסור לכתוב במודעת דרושים כי "דרושות בחורות צעירות" או לפרסם מודעה עם דרישה לשרות צבאי/ שרות לאומי. בנוסף, ככל שנשאלות בראיון העבודה שאלות הנוגעות לאפליה ישירה או עקיפה, יצטרך המעסיק להוכיח כי לא שקל שיקולים מפלים אלו בקבלה לעבודה ככל שיתבע על ידי המועמד (לעניין זה ראה למשל פסקי הדין שנסקרו על ידינו). כך גם אסור לפטר עובד על רקע אחת הסיבות שבגינם אסורה האפליה (מין/ נטייה מינית/ הריון וכן הלאה..).

בתחילת חודש דצמבר 2014, פורסם תיקון לחוק, במסגרתו נוסף איסור להפלות מועמד בקבלה לעבודה או עובד בתנאי העבודה בשל מקום מגורים. כך, מודעות הכוללות היום דרישות כגון "מגורים במרכז" או "דרושים עובדים תושבי ירושלים והסביבה" מנוגדות לחוק.

יצויין, כי החוק קובע כללים ביחס לנטל ההוכחה של מעסיק בנושא אפליה, כך במידה ומעסיק דורש מעובד/ דורש עבודה, מידע מפלה (לפי הרשימה)- נטל ההוכחה עובר אל המעסיק להראות שלא הפלה את העובד.


הבהרה: המידע באתר הינו מידע כללי בלבד ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף להם ו/או המלצה לנקיטת אמצעים ו/או הימנעות מהם. המחברת אינה נושאת באחריות כשלהי כלפי הקורא/ת. הקורא/ת נדרש/ת לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים. כל הסתמכות על האמור לעיל הינה באחריות המסתמך/ת ועל דעתו/ה בלבד.