סקירות פסיקה חדשה- הטרדה מינית- הפקדת ערובה בערעור- פברואר 2015

מאת: קרן בר יהודה, עו"ד

 

ט.א. נ' א.ג.

ביום 28 בינואר 2015 קבע בית הדין הארצי לעבודה (מפי כב' הרשם אבו קעאוד) כי אין להטיל על מערערת, לגביה נפסק כי הוטרדה מינית, להפקיד ערובה להוצאות המשיבים בערעור.

המערערת, עובדת סיעוד מהפיליפינים, תבעה את מעסיקה וילדיו, בין היתר בגין הטרדתה המינית על ידי אחד מהם. בית הדין האזורי לעבודה דחה את תביעתה ברובה.

המבקשים טענו כי מדובר בתושבת זרה, אשר לא ניתן יהיה להיפרע ממנה, וכן כי טענותיה נגדם שקריות ונדחו על ידי בית הדין האזורי.

בית הדין הארצי קבע כי זכות הגישה לערכאות הינה זכות יסוד חוקתית. כן קבע בית הדין כי בתקנות בית הדין לעבודה (סדרי דין) לא נקבע מנגנון של הפקדת ערובה לערעור, אך בית הדין רשאי, מכח סמכותו, לאמץ מנגנון דומה במקרים בהם הדבר יראה לו לנכון.

בעניין המונח לפניו קבע בית הדין כי המערערת הניחה תשתית לכאורית לפיה נפלו שגיאות בפסיקת בית הדין האזורי, וכי ראוי כי טענותיה ישמעו בערעור. המשיבים לא הוכיחו כי המערערת לא פרעה הוצאות שנפסקו נגדה בעבר, או שיש חשש שלא תפרע כאלה בעתיד.

בנסיבות אלו, קבע בית הדין, יש להעדיף את זכות הגישה לערכאות וליתן למערערת את יומה בלא חיובה בהפקדת ערובה.

הבהרה: המידע באתר הינו מידע כללי בלבד ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף להם ו/או המלצה לנקיטת אמצעים ו/או הימנעות מהם. המחברת אינה נושאת באחריות כשלהי כלפי הקורא/ת. הקורא/ת נדרש/ת לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים. כל הסתמכות על האמור לעיל הינה באחריות המסתמך/ת ועל דעתו/ה בלבד.