עדכוני פסיקה – פרסום שמו של חשוד בעבירות מין - מאי 2016

 

מאת: נעה יסלזון, עו"ד

החלטה בעניין  פלוני נ' רשת מדיה בע"מ, חברת החדשות הישראלית בע"מ ופרקליטות מחוז תל אביב פלילי

ביום 01.05.2016 ניתנה החלטה בבית המשפט העליון (הש' זילברטל), במסגרת בקשת רשות ערעור, המתירה את פרסום שמו של פסיכיאטר החשוד בביצוע עבירות מין באחת ממטופלותיו.

במקרה הנדון, המבקש, פסיכיאטר בכיר במערכת הבריאות בארץ נחשד בביצוע עבירות מין במטופלת שלו. הפסיכיאטר אישר את עצם קיומו של רומן בינו לבין המתלוננת, אך טען כי לא התקיימו ביניהם יחסי מטפל-מטופלת.

נוכח כוונת חברת החדשות לפרסם כתבה בערוץ 2 בעניין החשדות שהועלו נגד המבקש, הגיש המבקש בקשה דחופה לבית משפט השלום על מנת שיורה על איסור פרסום כל פרט מזהה שלו.

בית משפט השלום הכריע כי אין לאסור את פרסום שמו של המבקש, ובערעור שהוגש על החלטה זו, חזר בית המשפט המחוזי על קביעה זו.

בית המשפט הבהיר כי על מנת שייאסר פרסום שמו של חשוד בפלילים, על החשוד להראות כי מתקיימים בעניינו שני תנאים. האחד, כי פרסום שמו יגרום לו ל"נזק חמור", והשני, כי ראוי להעדיף את מניעת הנזק החמור שייגרם לו על פני האינטרס הציבורי שבפרסום שמו.

בהסתמך על פסיקות הערכאות הקודמות, ותוך קביעה כי אין מקום להתערבות ערכאה נוספת, נקבע כי אין מקום לאסור את פרסום שמו של המשיב במקרה זה.

למרות חילוקי דעות בין בית משפט השלום למחוזי לעניין חומרת הנזק שהצליח המבקש להראות שייגרם לו בעקבות הפרסום, במכלול השיקולים הועדף האינטרס הציבורי על פני אינטרס המבקש ששמו לא יוכתם עוד בטרם הבשילו החשדות נגדו לכדי הגשת כתב אישום.

בהתאם, הותר לחברת החדשות לפרסם את שמו של הפסיכיאטר. ביום 8.5.2016 שידר ערוץ 2 כתבה על מנהל אברבנאל לשעבר, ד"ר יהודה ברוך בהקשר זה.

הבהרה: המידע באתר הינו מידע כללי בלבד ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף להם ו/או המלצה לנקיטת אמצעים ו/או הימנעות מהם. המחברת אינה נושאת באחריות כשלהי כלפי הקורא/ת. הקורא/ת נדרש/ת לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים. כל הסתמכות על האמור לעיל הינה באחריות המסתמך/ת ועל דעתו/ה בלבד.