עדכוני פסיקה- נפגעי עבירה- פיצויים בגין תקיפה מינית - יוני 2016

מאת: נעה יסלזון, עו"ד

פסק דין בעניין ש' ש' נ' ש' א'

ביום 20.06.2016 ניתן פסק דין בבית משפט השלום בירושלים, על-ידי כב' הש' ליבוביץ, המטיל פיצויים בגובה של כמעט מיליון וחצי ₪ על אדם שפגע מינית בגיסתו, בהיותה בת 12-13, בחלוף כחמש עשרה שנה מתקופת ביצוע המעשים, ולאחר שבשנת 2003 הגישה התובעת תלונה במשטרה נגדו ותיק החקירה נסגר מבלי שהוגש כתב אישום.

התובעת, ילידת 1988, הגישה תביעה בגין נזקי גוף שנגרמו לה בשל מעשים מגונים שביצע בה הנתבע, הנשוי לאחותה, בעת שהיתה כבת 12-13.

תביעה זו הוגשה מספר שנים לאחר שהתובעת התלוננה במשטרה על מעשיו של הנתבע, אך תיק החקירה נסגר, מבלי שהוגש נגד הנתבע כתב אישום.

למרות אופיים הפלילי של המעשים נשוא התביעה, מדגישה השופטת כי רמת ההוכחה המוטלת על התובעת בהליך האזרחי הינה של "מאזן הסתברויות", כפי שנהוג בהליך אזרחי. בנטל זה עמדה התובעת.

עיקרי עדותה של התובעת נמצאו מהימנים בעיני השופטת. על-פי גרסתה, הנתבע נהג לשלוח ידיים אל אבריה המוצנעים, לגעת בחזה וברגליה, להיצמד אליה בעת שחיבק אותה. המעשים נעשו כל אימת שהיתה לנתבע הזדמנות לכך, בבית הוריה או בבית אחותה. המעשים נעשו גם בעת שישנה התובעת יחד עם אחותה (אשת הנתבע) וילדיהם.

התובעת סיפרה לבני משפחתה על מעשיו אלה של הנתבע, לאחר שבאחד הלילות, בעת שישנה לצד אחותה, הנתבע הריח את רגלה עד אזור איבר מינה. אז בעטה באחותה על מנת שתתעורר, ובהמשך לדברים, סיפרה על כך לאחותה.

עדות הנתבעת נתמכה בעדויות של אחותה ושל בת דודתה, שאישרו כי התובעת סיפרה להן את שאירע לאחר המקרה האחרון, בשיחה מוקלטת שערכה אחות התובעת עם הנתבע – בעלה, במסמכי הליך שהתנהל בבית משפט, בקשר להכרה בה כ"קטין נזקק" ובתיעוד רפואי וחוות דעת פסיכיאטרית שהוגשו על ידה.

לעניין סתירות שהתגלעו, לדברי הנתבע, בגרסאות התובעת, חזרה השופטת על המאפיינים הייחודיים של קביעת ממצאי מהימנות בעבירות מין, והבהירה כי: "במקרה דנן איני סבורה כי הסתירות הנטענות על ידי הנתבע מקעקעות את מהימנות עדותה של התובעת בשים לב לגילה בעת התרחשות האירועים ולאופי המעשים שבוצעו בה."

בתוך כך, ציינה השופטת, כי נקל להבין כי חוסר ההבנה של התובעת את האירועים שהתרחשו, לאור גילה הצעיר, כמו גם החשש שלה מתגובת משפחתה (שהתברר בדיעבד כמוצדק), הקשו על התובעת את גילוי המעשים למשפחתה בשלב מוקדם יותר.

לאחר שהתובעת סיפרה למשפחתה על מעשי הנתבע, משפחתה של התובעת בחרה להשתיק את הדברים. התובעת חשה כי משפחתה אינה עמודת לצידה, ולאחר זמן יצאה מהבית ועברה להתגורר אצל משפחת אומנה. מצבה הנפשי של התובעת התדרדר בעקבות האירועים, והיו לה מספר נסיונות אובדניים.

על אף שתיק החקירה במשטרה נסגר, קבעה השופטת כי התובעת עמדה בנטל והוכיחה כי הדברים המתוארים על ידה אכן התרחשו, וכי קיים קשר סיבתי בין התרחשות האירועים לבין הנכות הנפשית ממנה סובלת התובעת, אשר כיום אינה מתפקדת כראוי, והמעידה כי מאז קרות האירועים אינה מצליחה לקיים אורח חיים נורמאלי.

סכום הפיצויים שנפסק לתובעת מגיע לכמעט מיליון וחצי שקלים. מתוכם 100,000 ₪ בגין כאב וסבל, יותר ממיליון ₪ בגין גריעה מכושר השתכרות, לעבר ולעתיד, 125,00 ₪ בגין אובדן זכויות סוציאליות.

הבהרה: המידע באתר הינו מידע כללי בלבד ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף להם ו/או המלצה לנקיטת אמצעים ו/או הימנעות מהם. המחברת אינה נושאת באחריות כשלהי כלפי הקורא/ת. הקורא/ת נדרש/ת לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים. כל הסתמכות על האמור לעיל הינה באחריות המסתמך/ת ועל דעתו/ה בלבד.