סקירות פסיקה חדשה-הטרדה מינית- יוני 2014- הצעות והתייחסויות חוזרות ונשנות

מאת: קרן בר יהודה, עו"ד  

 

פסק דין בעניין מדינת ישראל נ. עוויסאת

בפסק דין יסודי ומעמיק, הרשיע לאחרונה (18/6/2014) בית משפט השלום בירושלים (כב' השופטת דנה כהן-לקח) את הנאשם, סגן מנהל בית ספר, בהטרדה מינית של מורה שעבדה בבית הספר, כלפיה השמיע הנאשם התייחסויות והצעות בעלות אופי מיני.

על פי הכרעת הדין, הנאשם, סגן מנהל בית ספר ונשוי לשתי נשים, פנה במסגרת עבודתו למורה רווקה חסרת קביעות אשר עבדה בבית הספר, תוך שהוא מתייחס התייחסויות בעלות אופי מיני ומציע הצעות בעלות אופי מיני ובין היתר-

אמר למורה- "יש לך גוף יפה. המכנסיים שהיית לובשת היה יפה עלייך, תלבשי עוד פעם", לאחר מכן נהג להסתכל במתלוננות, לצלצל אליה ולקרוא לה מהכיתה בה היתה מלמדת כדי לברר מדוע אינה לובשת את המכנס שביקש, תוך שהמורה מנסה להתחמק ממנו.

קרא למורה למשרדו שם אמר לה שיש לה חזרה יפה, שאל אותה אם יצאה עם מישהו והאם המישהו הזה מצץ לה את החזה ואמר "הדבר הזה מאוד מתוק, אם מוצצים את החזה. זה נותן בך הרגשה יפה ומתוקה. בואי ננסה אותו, ונצא ביחד ונהנה ביחד".

ניגש אל המורה בחדר המורים ולחש לה "הציצים שלך יפים".

 

בית המשפט בחן את הראיות שנשמעו בפניו ובחר להעדיף את גרסתה של המתלוננת על פני גרסתו של הנאשם. בית המשפט בחן, בין היתר, הקלטה שהקליטה המתלוננת בחדר המורים, במהלכה לחש לה הנאשם "הציצים שלך יפים". בית המשפט בחן את אמינותה וקבילותה של הקלטת והחליט כי יש בה כדי לחזק את גרסתה של המתלוננת, שהיתה גם כך אמינה עליו.

 

בית המשפט דחה את טענת הסנגור לפיה המתלוננת הינה "מוטרדת מינית סדרתית".

 

בית המשפט קבע:

 

"התנהגותו ואמירותיו הנדונות של הנאשם היווה בגדר הצעות והתייחסויות חוזרות שהן בעלות אופי מיני ברור, שהתמקדו במיניותה של המתלוננת והתייחסו אליה כאל אובייקט מיני באופן חד-צדדי. כל זאת, במקום עבותה של המתלוננת בבית ספר, בהיותה מורה חסרת קביעות בעוד הנאשם משמש כסגן מנהל בעל מעמד והשפעה...

... הן מבחינת "הכמות" והן מבחינת "האיכות", הצעותיו והתייחסויותיו המיניות החוזרות ונשנות של הנאשם כלפי המתלוננת, שהראתה לו כי אינה מעוניינת בהן, פגעו פגיעה ממשית בפרטיותה של המתלוננת ובכבודה כאדם".

 

 

הבהרה:

המידע באתר הינו מידע כללי בלבד ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף להם ו/או המלצה לנקיטת אמצעים ו/או הימנעות מהם. המחברת אינה נושאת באחריות כשלהי כלפי הקורא. הקורא נדרש לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים. כל הסתמכות על האמור לעיל הינה באחריות המסתמך ועל דעתו בלבד.