סקירות פסיקה חדשה-הטרדה מינית- נובמבר 2009

מאת: קרן בר יהודה, עו"ד

הכותבת שמשה בעבר כיועצת משפטית למרכז סיוע לנפגעות אונס ותקיפה מינית בירושלים, מייצגת נפגעות הטרדה מינית, מייעצת ומלווה מעסיקים בתחום הטיפול בנושאי הטרדה מינית ומנחה קורסים לאחראיות על הטרדה מינית במקומות עבודה. הכותבת מנהלת את הפורום לייעוץ משפטי של אתר "מקום" לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית.

 

הכרעת דין וגזר דין בעניין מדינת ישראל נ. שמואל ברקוביץ

בפסק דין אמיץ, קצר ופשוט מכירה כב' השופטת הדסה נאור בהטרדה מינית באמצעות הטלפון, וגוזרת על הנאשם עונש שיש בו כדי להרתיע אחרים מלבצע מעשים דומים.

הנאשם הורשע על פי הודאתו בעבירה של הטרדה מינית כלפי מתלוננת שלא היתה לו עמה הכרות מוקדמת. הנאשם קיבל באקראי את מספר הטלפון הנייד של המתלוננת, התקשר אליה והציע לה הצעות בעלות אפי מיני בצורה בוטה. המתלוננת טרקה את הטלפון והנאשם שב והתקשר אליה פעם נוספת. הדבר חזר על עצמו במשך 4 פעמים בפרק זמן של מספר דקות. בשיחה הרביעית המתלוננת צרחה שהיא דורשת שהנאשם יחדול ממעשיו, והנאשם אכן חדל.

בית המשפט עומד על הרשעת הנאשם. בית המשפט מציין כי הדברים שהשמיע הנאשם באוזני המתלוננת היו בוטים ופוגעים, וכי האינטרס הציבורי מחייב בנסיבות אלו את הרשעתו. בית המשפט מציין כי המנעות מהרשעה היא חריג אשר ישמר למקרים יוצאי דופן בהם אין יחס סביר בין הנזק הצפוי לנאשם מן ההרשעה לבין חומרתה של העבירה, וכי במקרה שבפניו גוברים השיקולים של הרתעה על פני השיקול של שיקום הנאשם כאשר אין פגיעה קונקרטית וממשית מההרשעה, בעוד העבירה היא בזויה ופגיעתה במתלוננת אינה זקוקה לראיה.

כב' השופטת נאור גזרה על הנאשם מאסר על תנאי של שלושה חודשים, קנס של 800 ₪ ופיצוי למתלוננת של 1,600 ₪.

אין אלא לקוות שבתי המשפט קובעים רף חדש, ראוי יותר, לעבירות הטרדה מינית, וכי נוסיף ונראה פסיקות מסוג זה.