סקירות פסיקה חדשה-הטרדה מינית- מרץ 2014- גידופים בעלי אופי מיני

מאת: קרן בר יהודה, עו"ד

 

הכרעת דין בעניין מדינת ישראל נ. שרון רחמים

אזהרה- בהכרעה ציטוטים של תוכן האמירות הבוטות אשר יובאו גם להלן.

ביום 23/3/2014 נתן בית משפט השלום בפתח תקווה, מפיו של כב' השופט ד"ר עמי קובו, הכרעת דין בעניינו של הנאשם, במסגרתה הורשע בהטרדה מינית, הטרדה באמצעות מתקן בזק ואיומים.

עניינו של כתב האישום באיומים וגידופים בעלי אופי מיני בוטה. הנאשם, אשר היה מיודד עם המתלוננת, שלח למתלוננת במשך כחודשיים הודעות טקסט למכשיר הטלפון הנייד שלה, וכן התקשר אליה. במסגרת ההודעות היו גידופים בעלי אופי מיני, המצוטטים בפסק הדין ויובאו כאן לשם הבהרת הדברים- "זונה מוצצת" "שרמוטה מוצצת" "את לא רוצה לבוא למצוץ לי, שמעתי שאת חמה כמו קומקום, חכי אני אראה אותך יא זבל" "זונה מוצצת לערבים... בא לך למצוץ לי או שאחותך תבוא למצוץ לי". כן הפנה הנאשם למתלוננת איומים לבצע בה מעשים מיניים מפורטים.

הנאשם הודה בעובדות אך טען כי הן אינן מהוות עבירה של הטרדה מינית. עוד טען הנאשם כי מדובר ב"זוטי דברים" אשר לא צריכים להעסיק את בית המשפט.

בית המשפט הנכבד הפנה להגדרת הטרדה מינית שבסעיף 3(א)(5) לחוק הקובעת כי התייחסות מבזה ומשפילה המופ0נית לאדם ביחס למינו או מיניותו מהווה הטרדה מינית.

בית המשפט קבע כי המסרונים מהווים התייחסות מבזה ומשפילה המופנית לאדם ביחס למינו או מיניותו ולכן הם עונים על ההגדרה שבחוק ומהווים הטרדה מינית.  בית המשפט הבהיר עוד כי בהינתן התייחסות שכזו, אין רלבנטיות לשאלת נכונות הדברים.

בית המשפט הוסיף והבהיר כי היסוד הנפשי הנדרש לקיומה של עבירת ההטרדה המינית היא המודעות לתוכן המסרונים ומשמעותם.

בית המשפט שב והבהיר, בהתבסס על הלכות קודמות, כי הטרדה מינית יכולה להיות גם במקום בו אדם רוצה להציק, להקניט או לנקום בצד אחר באמצעות ביטויים גסים. בית המשפט הבהיר שלא כל התבטאות בעלת אופי מיני, אפילו אם יש בה מידה של גסות, תחשב הטרדה מינית, וכך למשל "שפת רחוב" הכוללת קללה בעלת אופי מיני לא תיחשב בהכרח לעבירה של הטרדה מינית. עם זאת, מצא בית המשפט כי במקרה שבפניו הכמות והאיכות של הדברים חצו את הרף המקובל ועלו כדי פגיעה ממשית בכבוד האדם של המוטרדת. בית המשפט הזכיר כי אף מקרים בוטים פחות עלו כדי הטרדה מינית והפנה, בין היתר, לפסק דינו של בית משפט השלום בירושלים בעניין פוקס שנסקר כאן לאחרונה.

בית המשפט הבהיר עוד כי המבחן שיש לישמו הוא מבחן אובייקטיבי. בית המשפט התייחס גם לטענה כי מדובר ב"זוטי דברים" וקבע כי אין הדבר כך, וכי העובדה שמדובר בעבירה שבוצעה באמצעות מסרונים סלולאריים אינה מורידה מחומרתה.

הבהרה:

המידע באתר הינו מידע כללי בלבד ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף להם ו/או המלצה לנקיטת אמצעים ו/או הימנעות מהם. המחברת אינה נושאת באחריות כשלהי כלפי הקורא. הקורא נדרש לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים. כל הסתמכות על האמור לעיל הינה באחריות המסתמך ועל דעתו בלבד.