סקירות פסיקה חדשה-הטרדה מינית- חודש דצמבר 2009- סוגיית ההתיישנות

מאת: קרן בר יהודה, עו"ד

הכותבת שמשה בעבר כיועצת משפטית למרכז סיוע לנפגעות אונס ותקיפה מינית בירושלים, מייצגת נפגעות הטרדה מינית, מייעצת ומלווה מעסיקים בתחום הטיפול בנושאי הטרדה מינית ומנחה קורסים לאחראיות על הטרדה מינית במקומות עבודה. הכותבת מנהלת את הפורום לייעוץ משפטי של אתר "מקום" לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית.

 

החלטה בעניין מועדון הכדורגל "רסידו" מכבי תל אביב

ביום 17/12/2009 החליט בית הדין לעבודה בתל אביב לדחות על הסף מחמת התיישנות את תביעת התובעת כנגד מועדון הכדורגל, בכל הקשור בטענות בדבר הטרדה מינית.

זוהי הזדמנות טובה להזכיר, לסקור ולהבהיר את סוגיית התיישנותה של עילת ההטרדה המינית-

החוק למניעת הטרדה מינית קובע תקופת התיישנות מקוצרת בכל הקשור לתביעה אזרחית. המדובר בתביעות אזרחיות בשל הטרדה מינית, שהינן, לפי החוק, תביעות בהן ניתן לקבל פיצוי אף ללא צורך בהוכחת נזק. לגבי תביעות אלו תקופת ההתיישנות הנה שלוש שנים מיום שנוצרה העילה- היינו מיום מעשה ההטרדה או ההתנכלות.

כך גם לגבי תביעה כנגד מעביד אשר לא נקט באמצעים הקבועים בחוק לשם מניעתה של הטרדה מינית או לשם טיפול בתלונה על הטרדה מינית, נקבעה תקופת התיישנות של שלוש שנים מיום היוצרות העילה.

 

הגבלת תקופת ההתיישנות אינה חלה על הליכים פליליים מכוחו של החוק. לגבי הליכים פליליים חלה תקופת ההתיישנות הרגילה לעבירות, הנקבעת על פי סוג העבירה. לגבי הטרדה או התנכלות- תקופת ההתיישנות הינה חמש שנים. לגבי הטרדה והתנכלות גם יחד, תקופת ההתיישנות הינה 10 שנים. הגשת תלונה למשטרה עוצרת את תקופת ההתיישנות.

 

יודגש כי לגבי קטינים תחל תקופת ההתיישנות להימנות מיום שמלאו להם 18 שנים.

 

בהצעת חוק שהניח על שולחן הכנסת חבר הכנסת זבולון אורלב ביום 26/10/2009 מוצע, בין היתר, להאריך את התקופה הקבועה בחוק משלוש שנים לשבע שנים, ולמעשה- להקבילה להתיישנות נזיקית "רגילה".

 

 הבהרה:

המידע באתר הינו מידע כללי בלבד ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף להם ו/או המלצה לנקיטת אמצעים ו/או הימנעות מהם. המחברת אינה נושאת באחריות כשלהי כלפי הקורא. הקורא נדרש לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים. כל הסתמכות על האמור לעיל הינה באחריות המסתמך ועל דעתו בלבד.