סקירות פסיקה חדשה-הטרדה מינית- ינואר 2010

מאת: קרן בר יהודה, עו"ד

הכותבת שמשה בעבר כיועצת משפטית למרכז סיוע לנפגעות אונס ותקיפה מינית בירושלים, מייצגת נפגעות הטרדה מינית, מייעצת ומלווה מעסיקים בתחום הטיפול בנושאי הטרדה מינית ומנחה קורסים לאחראיות על הטרדה מינית במקומות עבודה. הכותבת מנהלת את הפורום לייעוץ משפטי של אתר "מקום" לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית.

 

המשך פרשת מאהר גורן

באוקטובר 2009 סקרתי כאן את פסק הדין בעניין מאהר גורן. ביקרתי את החלטתו של בית המשפט לבטל את הרשעתו של מאהר גורן בגין ההטרדה המינית שביצע, ולהעדיף את שיקולי שיקום הנאשם.

לשמחתי, התבשרתי כי הפרקליטות בחרה לערער על החלטה זו, ערעור שתלוי ועומד בימים אלו.

 

בינתיים, פתח שירות בתי הסוהר, מעסיקו של מאהר גורן, בהליכי פיטורין כנגדו, וזמנו לשימוע. על החלטה זו של שירות בתי הסוהר הגיש מאהר גורן עתירה לבג"צ. ביום 31/1/2010 דחה בג"צ את העתירה מטעמים, פרוצדוראליים בעיקרם, של מיצוי הליכים.

הגם שמדובר בהליך "טכני" ולכאורה לא מעניין, ביקשתי לסקור את פסק הדין של בג"צ בעתירה זו מחמת הנימוק שהעלה העותר- מאהר גורן עצמו. משפט אחד בפסק הדין צד את עיני:

"העותר מדגיש כי ביטול ההרשעה נגדו כמוהו כזיכוי."

מטעם זה, סובר מאהר גורן כי אין כלל מקום לנקוט סנקציות משמעתיות או מינהליות כנגדו.

 

יוזכר כי ביסוד הטעמים שעמדו בפני בית משפט השלום שבחר לבטל הרשעתו של גורן היו ההתקדמות שעבר הנאשם במהלך ההליך הפלילי בהכרה בדבר אופי מעשיו, בהפנמתו את הנורמות הרצויות ובפגיעה בחייו עקב הגשת כתב האישום וניהול ההליך.

האמנם הכיר מאהר גורן ב"אופי מעשיו"- מעשים שבית משפט השלום הגדירם כהטרדה מינית ואף הטיל בגינם סנקציות עונשיות, הגם אם בחר לבטל ההרשעה? האמנם הטלתן של הסנקציות בלבד, תוך ביטול ההרשעה, משרתות את אלמנט ההרתעה, הן האישית והן הציבורית, העומדות ביסודו של ההליך הפלילי?

 

אני מקווה שהפרקליטות תעשה שימוש בטענותיו אלו של מאהר גורן, במסגרת ערעורה על פסק דינו של בית משפט השלום, וזאת כדי להדגים ולהראות כי ביטולה של ההרשעה מרוקן מתוכן את הגינוי למעשיו החמורים של הנאשם ולמעשה, מונע את מטרת החוק כפי שבית המשפט עצמו הצביע עליה- שירושה של תופעת ההטרדה המינית.

 

 

 הבהרה:

המידע באתר הינו מידע כללי בלבד ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף להם ו/או המלצה לנקיטת אמצעים ו/או הימנעות מהם. המחברת אינה נושאת באחריות כשלהי כלפי הקורא. הקורא נדרש לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים. כל הסתמכות על האמור לעיל הינה באחריות המסתמך ועל דעתו בלבד.