סקירות פסיקה חדשה- דיני עבודה- אפליה בקבלה לעבודה על רקע לאום/דת - יולי 2015

מאתקרן בר יהודהעו"ד

פסק דין בעניין עומרי קיס נ. קפה על הים בע"מ

ביום 5.7.2015 פסק בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב (מפי כב' השופטת קרן כהן) כי התובע לא התקבל לעבודה כמלצר בבית הקפה של הנתבעת, "קפה קפה" בנמל תל אביב, מחמת אפליה על רקע היותו ערבי. בית הדין פסק לתובע פיצוי בסך 30,000 ש"ח.

 

התובע ביקש להתקבל לעבודה כמלצר, והתקבל להתלמדות. בסיום יום ההתלמדות פנה אל התובע מנהל המשמרת ושאל למוצאו. כשענה התובע שהוא ערבי, הודיע לו מנהל המשמרת כי לא יוכל לעבוד במקום, היות שמדובר במסעדה כשרה למהדרין אשר אינה מעסיקה "מלצרים גויים" בהוראת הרבנות. מנהל המשמרת ניסה לסדר לתובע עבודה במסעדה סמוכה, תוך שהוא מסביר למנהל שם כי התובע עובד מצויין אולם הוא אינו יכול להעסיק אותו כי הוא ערבי. התובע הקליט שיחה זו וההקלטה הוגשה לבית הדין.

טענות הנתבעת בדבר טעמים אחרים לאי קבלת התובע נדחו כולן בהתאם להקלטה שהוגשה. בנוסף, נטען כי התובע הינו "תובע סדרתי" כיוון שהגיש בשנים האחרונות 25 תביעות כנגד בתי עסק שונים בגין אפלייה על רקע מוצא.

בית הדין קבע כי "התובע אינו יכול להכשיל את הנתבעת וליצור אפליה אם היא אינה קיימת ולכן אין לנתבעת להלין אלא על עצמה שכן היא זו שבחרה שלא להעסיקו לאחר ששמעה שאינו יהודי". משכך, דחה בית הדין את הטענה כי התובע חסר תום לב בטענותיו.

בית הדין מצא כי הסיבה היחידה בשלה לא הועסק התובע במסעדה היא מחמת היותו ערבי. בית הדין קבע כי קיימת חומרה מיוחדת לאפליה על רקע השתייכות לאומית או דתית, כיוון שיש לה אופי משפיל  ופגיעה בכבוד האדם. עם זאת, קבע בית הדין כי קיים קושי אובייקטיבי בהעסקת מלצר שאינו יהודי במסעדה כשרה (כגון איסור פתיחת בקבוק יין או הדלקת אש בישול) וכי הנתבעת הפלתה את התובע עקב קשיים אלו.

לאור זאת, פסק בית הדין לתובע פיצוי בסך 30,000 ₪.

הבהרה: המידע באתר הינו מידע כללי בלבד ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף להם ו/או המלצה לנקיטת אמצעים ו/או הימנעות מהם. המחברת אינה נושאת באחריות כשלהי כלפי הקורא/ת. הקורא/ת נדרש/ת לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים. כל הסתמכות על האמור לעיל הינה באחריות המסתמך/ת ועל דעתו/ה בלבד.