סקירות פסיקה חדשה- נפגעות ונפגעי עבירה- החלטה לפרסם שמו של נאשם בעברות מין נגד קטינה- אפריל 2015

מאת: קרן בר יהודה, עו"ד

ישעיהו ריזקאן נ. מדינת ישראל

ביום 14.4.2015 החליט בית המשפט העליון (כב' הש' מזוז) לדחות ערעורו של נאשם בעבירות מין כנגד קטינה, על ההחלטה שלא לאסור פרסום שמו, כאשר במקרה של עבירות מין יש עניין מיוחד בפרסום לשם הגנה על הציבור וחשיפתן של תלונות נוספות.

 

העורר, המשמש כרב קהילה, הועמד לדין בגין מספר עבירות של אינוס במרמה ועבירות מעשה מגונה בנסיבות אינוס, כנגד קטינה בת קהילתו, תוך ניצול מעמדו. העורר שוחרר לחלופת מאסר עד לתום ההליכים.

 

העורר טען כי אין מתן צו איסור פרסום על פרטיו, פוגע קשות בפרטיותו, בעיקר בשים לב למעמדו בקהילה אליה הוא משתייך. העורר טען כי פרסום שמו יביא לפגיעה קשה לא רק בו, אלא גם באשתו, ילדיו ונכדיו הקטינים.

 

בית המשפט קבע כי ככלל, קיים בשיטת המשפט שלנו עקרון פומביות הדיון, המוביל לפרסום שמם של נאשמים בעבירות. לכלל זה קיימים חריגים, הבאים להגן על פרטיות הנאשם במקרים מסויימים. עם זאת, חריגים אלו יש לפרש בצמצום.

 

בית המשפט קבע כי דווקא העובדה כי הנאשם הוא אדם מוכר בקהילתו, מגבירה את אינטרס הציבור לדעת, ומובילה לאיזון הדורש פרסום שמו.

 

בית המשפט התייחס לייחוד הקיים באישום בעבירות מין כנגד קטינים וקבע:

 

"עוד יש לציין, כי עוצמת האינטרס שבפרסום שמו של העורר היא רבה. זאת, שכן מלבד הטעמים העקרוניים העומדים בבסיס עקרון פומביות הדיון, הרלוונטיים לכל המקרים, יש ליתן משקל מיוחד לפרסום שמם של נאשמים (ומורשעים) בעבירות מין, שכן הניסיון מלמד שפרסום כזה דרוש הן כדי להגן על הציבור והן משום שהוא עשוי לחשוף פרשות נוספות הקשורות בו, ולהניע מתלוננות אחרות, ככל שאלה קיימות, להגיש גם הן תלונות. דברים אלה אמורים ביתר שאת נוכח העובדה שהעורר משתייך לקהילה סגורה ונוכח כך שמעמדו בקהילה זו הוא רם, ולפיכך ניתן להניח כי חשיפת פרשות נוספות, אם ישנן, אינה ענין של מה בכך, וקשירת שמו של העורר בפרשה זו עלול לסייע בדבר."

לאור זאת, דחה בית המשפט את הערעור והתיר לפרסם את שמו של הנאשם.

הבהרה: המידע באתר הינו מידע כללי בלבד ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף להם ו/או המלצה לנקיטת אמצעים ו/או הימנעות מהם. המחברת אינה נושאת באחריות כשלהי כלפי הקורא/ת. הקורא/ת נדרש/ת לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים. כל הסתמכות על האמור לעיל הינה באחריות המסתמך/ת ועל דעתו/ה בלבד.