סקירות פסיקה חדשה- דיני עבודה- משמעות הסכמת עובד לאי ביצוע הפרשות פנסיוניות – מאי  2015

מאת: קרן בר יהודה, עו"ד

עדאל בכר נ. מוסך גלית

ביום 19.4.2015 קבע בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב (כב' הש' גילצר-כץ) כי חובת ההפרשה לפנסיה גוברת על הסכמת עובד ומעסיק, וכי גם מקום בו הגיעו הצדדים להסכם לפיו סכום ההפרשה הפנסיונית ישולם ישירות לעובד ולא יופקד לקופת פנסיה, יחוייב המעסיק בפיצוי בגין אי הפרשה לגמלה.

התובע הועסק על ידי הנתבעת במשך כשלוש שנים. במשך פרק זמן מסויים, ביטחה הנתבעת את התובע בקרן פנסיה, אז ביקש התובע לבטל את הפוליסה ולקבל את דמי הפנסיה ישירות לשכרו.

בית הדין קבע:

"על המעסיק חלה חובת הפרשה לפנסיה ולא פיצוי על כך במשכורתו של התובע ואין זה מעלה או מוריד אם העובד מסכים לכך אם לאו או אפילו אם העובד הוא שמבקש ויוזם זאת".

בית הדין ציין כי המעסיק היה יכול לבקש קיזוזם של הסכומים ששילם ישירות לעובד, אך משלא עשה זאת בכתב ההגנה, העובד זכאי למלוא ההפרשות הפנסיוניות.

 

הבהרה: המידע באתר הינו מידע כללי בלבד ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף להם ו/או המלצה לנקיטת אמצעים ו/או הימנעות מהם. המחברת אינה נושאת באחריות כשלהי כלפי הקורא/ת. הקורא/ת נדרש/ת לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים. כל הסתמכות על האמור לעיל הינה באחריות המסתמך/ת ועל דעתו/ה בלבד.