סקירות פסיקה חדשה-הטרדה מינית- יולי 2010

מאת: קרן בר יהודה, עו"ד

הכותבת שמשה בעבר כיועצת משפטית למרכז סיוע לנפגעות אונס ותקיפה מינית בירושלים, מייצגת נפגעות הטרדה מינית, מייעצת ומלווה מעסיקים בתחום הטיפול בנושאי הטרדה מינית ומנחה קורסים לאחראיות על הטרדה מינית במקומות עבודה. הכותבת מנהלת את הפורום לייעוץ משפטי של אתר "מקום" לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית.

 

פסק דין בעניין מ.פ. נ. ע.א. מיום 21/6/2010

בית משפט השלום בתל אביב דחה תביעת דיבה שהגיש בעל רשת מרכולים כנגד עובדת לשעבר, אשר הגישה כנגדו תלונה בגין הטרדתה המינית ובמקביל פנתה לאשתו ואמרה לה כי התובע נהג להטריד אותה.

בית המשפט קבע כי במקרה זה חלה הגנת "אמת דיברתי" משהנתבעת הוכיחה כי הוטרדה מינית על ידי התובע.

הטרדתה המינית של הנתבעת על ידי התובע מתמקדת במסרונים סלולאריים (SMS ) אשר שלח התובע לנתבעת. בית המשפט מציין כי לא רק תוכנם של המסרונים- הרצוף רמיזות בעלות גוון מיני, מצביעות על קיומה של הטרדה, אלא גם הזמנים בהן נשלחו- שעות הלילה המאוחרות וימי סוף השבוע- כדי להעצים את קיומה של הטרדה.

תוכן המסרונים שהובא בפני בית המשפט הינו כדלקמן:

"היום זה יום האבה (הטעות במקור) ורציתי לומר לך שאת ממש חמודה"

"אז שאלתי לישלומך חמודה"

"ילדה... חג פורים שמח" (מסר שנשלח בשעה 22:33)

"את ישנה" (מחצית השעה מאוחר יותר)

בנוסף, הנתבעת העידה על מסרונים שנשלחו אליה ושלא הוצגו, כיוון שנמצאו במכשיר טלפון אשר יצא מכלל שימוש.

כך העידה שבשעות הלילה הודיע לה התובע במסרון כי הוא נמצא סמוך לביתה והזמין אותה לצאת לרחוב, משהשיבה כי אינה לבושה אלא בפיג'מה כתב לה: "זה בסדר, אני מקבל אותך בלי בגדים".

בית המשפט קיבל תדפיס של פלט המסרונים היוצאים ממכשיר התובע שתיעד עשרות מסרונים בשעות לא קונבנציונאליות, חלקן בליל שבת לאחר השעה חצות וחצי. בית המשפט קבע בעניין זה כי תוכנן של ההודעות אמנם אינו ידוע, אך הוא מאמין לעדותה של הנתבעת בדבר אופיים המיני המטריד של המסרונים.

לסיכום, דחה בית המשפט את התביעה וחייב את התובע לשלם לנתבעת הוצאותיה במשפט וכן שכר טרחת עורך דין בשיעור 25,000 ₪ בתוספת מע"מ.

 

 

 

 הבהרה:

המידע באתר הינו מידע כללי בלבד ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף להם ו/או המלצה לנקיטת אמצעים ו/או הימנעות מהם. המחברת אינה נושאת באחריות כשלהי כלפי הקורא. הקורא נדרש לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים. כל הסתמכות על האמור לעיל הינה באחריות המסתמך ועל דעתו בלבד.