סקירות פסיקה חדשה-הטרדה מינית- יוני 2011- "הטרדת רחוב" מילולית

מאת: קרן בר יהודה, עו"ד

הכותבת שמשה בעבר כיועצת משפטית למרכז סיוע לנפגעות אונס ותקיפה מינית בירושלים, מייצגת נפגעות הטרדה מינית, מייעצת ומלווה מעסיקים בתחום הטיפול בנושאי הטרדה מינית ומנחה קורסים לאחראיות על הטרדה מינית במקומות עבודה. הכותבת מנהלת את הפורום לייעוץ משפטי של אתר "מקום" לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית.

 

הכרעת דין בעניין מדינת ישראל נ. חאלד קבאגה

בפסק דין מיום 20/6/11 הרשיע בית משפט השלום בירושלים את הנאשם בעבירה של הטרדה מינית.

הנאשם, יליד 1972, פנה אל המתלונן, קטין יליד 1994, בשעות אחר הצהריים באיזור גן העצמאות בירושלים והציע לו סיגריה. לאחר שהמתלונן סרב שאל אותו הנאשם אם ירצה ללכת עימו לשיחים. המתלונן השיב להצעה זו בשלילה ואז אמר לו הנאשם "חבל, יהיה לנו כיף ביחד, בוא בוא". שוטר מג"ב שנכח באיזור וצפה מרחוק במתרחש, והבחין כי המתלונן מפוחד, ניגש אל השניים ועיכב את הנאשם עד להגעתה של ניידת שהזמין.

בית המשפט קובע כי הנאשם פנה אל המתלונן פעמיים, אמנם באותה הצעה, אך היות וכל אחת מהן היא הצעה בעלת אופי מיני ובהתחשב בפער הגילאים בין הצדדים, הרי שמדובר בהטרדה מינית. בית המשפט מוסיף וקובע כי אין מדובר בחיזור. בית המשפט קובע כי הגשת כתב האישום במקרה זה הינה ראויה ומבטאת את "הצורך להגן על אינטרס חברתי חשוב של הבטחת כבודם ופרטיותם של היוצאים לשוח בגנים, במיוחד אם הם קטינים המוטרדים על ידי מי שמבוגר מהם בשנים הרבה".

בית המשפט אף דוחה את טענת הנאשם כי מדובר ב"זוטי דברים".

בית המשפט קובע עוד כי "בהחלט נכון כי המקרה אינו נמצא ברום שלביו של סולם חומרתן של עבירות ההטרדה המינית, ונכון אף יהא לומר, כי נסיבותיו הן די מינוריות, ברם כל אלה יפים לעניין עונשו שלה נאשם, אך לא לעניין מהותו".

 

אני מוצאת כי בתי המשפט שולחים לאחרונה מסר ברור, חד משמעי ולא סובלני כנגד הטרדות מיניות, לרבות "הטרדות רחוב" מילוליות למינהן, ומברכת על כך. מי יתן ונזכה לחיות במרחב ציבורי חף מהטרדות שכאלה לאור פסיקותיהם של בתי המשפט.

 

 

 

 הבהרה:

המידע באתר הינו מידע כללי בלבד ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף להם ו/או המלצה לנקיטת אמצעים ו/או הימנעות מהם. המחברת אינה נושאת באחריות כשלהי כלפי הקורא. הקורא נדרש לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים. כל הסתמכות על האמור לעיל הינה באחריות המסתמך ועל דעתו בלבד.