סקירות פסיקה חדשה- זכויות מגדריות- יולי 2015

מאתקרן בר יהודהעו"ד

פסק דין בעניין יוסף גנים נ. רוזט איפרגן

ביום 28.6.2015 נתן בית משפט השלום בטבריה (מפי כב' הרשם הבכיר מוהנד חליאלה) פסק דין בתביעה קטנה שהגיש התובע לפיצוי בסך 15,000 ₪ בגין כספים שהוציא על מתנות לתובעת שהבטיחה לו שתקיים עמו יחסי אישות. בית המשפט פסק לתובע פיצוי בסך 5,000 ₪ וזכה לקיתונות של ביקורת בתקשורת, בטענה כי מדובר בפיצוי בגין סירוב לקיים יחסי מין. קריאת פסק הדין מגלה מציאות שונה בתכלית, ואמירות חשובות של בית המשפט בדבר אי חוקיותו של חוזה לקיום יחסי מין.

 

התובע, אלמן בן 80, פגש בתובעת, בת 48 אשר הסכימה כי אם יתמוך בה כלכלית היא תקיים איתו יחסי אישות כבת זוג. התובע קנה לתובעת מוצרים יקרים, שילם עבור חופשה שלה ונתן לה סכומי כסף, אך היא לא קיימה איתו יחסי מין ואף העליבה אותו באומרה שהוא זקן ושילך לחפש זקנה.

בית המשפט התרשם כי הנתבעת ניצלה את התובע במצוקתו על מנת לסחוט ממנו כספים, ופסק נגדה פיצוי בסך 5,000 ₪. עם זאת הבהיר בית המשפט כי חוזה בין גבר לאשה לפיו מתחייב הגבר לתמוך כלכלית באשה כנגד קיום יחסי מין הינו חוזה בלתי חוקי, ואכיפתו יהווה "אונס ברשות החוזה".

וכך פסק בית המשפט:

"אמור מעתה, חוזה בין גבר ואשה לפיו מתחייב הגבר לתמוך כלכלית ובתמורה היא מתחייבת לקיים עמו יחסי אישות הוא חוזה בלתי חוקי ולמצער סותר את תקנת הציבור. זאת לפי שעקרונות יסוד בשיטתנו המשפטית - זכות האישה על גופה, כבוד האדם וחירותו והגדרת עבירת האונס- שלפיה ההסכמה צריכה להתקיים בכל שלבי האקט המיני , מביאים למסקנה ברורה כי חוזה שזה תוכנו הוא חוזה בטל שהאישה רשאית "להפר" ללא חשש מהשבה או מתשלום פיצויים. אם נכשיר מצב בו האישה תקיים יחסי אישות מתוך חשש מפני סעד של השבה או פיצויים,  נהיה כמכשירים  סוג של "אונס ברשות החוזה"."

למעשה, אין מדובר בפיצוי בגין הפרת חוזה, אלא בחובה להשיב נכסים שנלקחו בתרמית מהתובע.

עם זאת, הפחית בית המשפט את סכום הפיצוי הנתבע מחמת טענת התובע כי אכן היו מגעים כלשהם בין השניים (דבר שהוכחש על ידי התובעת). בקביעה זו סטה בית המשפט מהקביעה שקבע בעצמו, שלא יאכוף את החוזה, ומצער שכך בחר בית המשפט לסיים את פסק דינו.

בשולי פסק הדין יצויין כי מצער לראות כי פסק דין בנושאים רגישים שכאלה, מפורסם תוך חשיפת שמותיהם של שני הצדדים. אין ספק כי בפרסום יש משום לפגוע הן בתובע והן בנתבעת, ואין בפרסום שמם כדי להוסיף דבר לקהל הרחב.

 

הבהרה: המידע באתר הינו מידע כללי בלבד ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף להם ו/או המלצה לנקיטת אמצעים ו/או הימנעות מהם. המחברת אינה נושאת באחריות כשלהי כלפי הקורא/ת. הקורא/ת נדרש/ת לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים. כל הסתמכות על האמור לעיל הינה באחריות המסתמך/ת ועל דעתו/ה בלבד.