הארכת תקופת ההתיישנות בהטרדה מינית- היבטים פרקטיים

מאת: קרן בר יהודה, עו"ד

הכותבת שמשה בעבר כיועצת משפטית למרכז סיוע לנפגעות אונס ותקיפה מינית בירושלים, מייצגת נפגעות הטרדה מינית, מייעצת ומלווה מעסיקים בתחום הטיפול בנושאי הטרדה מינית ומנחה קורסים לאחראיות על הטרדה מינית במקומות עבודה. הכותבת מנהלת את הפורום לייעוץ משפטי של אתר "מקום" לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית.

 

ביום 30/1/2012 אשרה הכנסת תיקון לחוק למניעת הטרדה מינית, אשר האריך את תקופת ההתיישנות האזרחית בתביעות בגין מעשים של הטרדה מינית. (במאמר נפרד נסקרו הראציונלים לחקיקה).

נפגעות הטרדה רבות פנו אלי במהלך השבועות האחרונים על מנת לברר האם הארכת תקופת ההתיישנות חלה עליהן או שמא התיקון לחוק חל רק מעתה ואילך, לגבי הטרדות שהחלו לאחר תיקון החוק.

לעניין תחולת הארכת תקופת ההתיישנות, יש להבחין בין שלושה מקרים:

לגבי הטרדות מיניות אשר מתרחשות מיום חקיקת התיקון, בודאי שחלה תקופת ההתיישנות המוארכת, בת 7 שנים. יובהר, לעניין זה, כי פסיקתו של בית הדין הארצי לעבודה (בעניין נאזי שהרי נ. יעקב רוגל) קבעה בעבר כי תקופת ההתיישנות חלה מיום היווצרות העילה (היינו- מיום ההטרדה), כאשר בתי המשפט יטו לפרש את ההגבלה על התביעה בצמצום, ויכירו בכל מעשי ההטרדה, שנעשו כחלק מפגיעה מצטברת, גם אם חלקם נעשו לפני תקופת ההתיישנות.

לגבי הטרדות מיניות אשר התרחשו בפרק הזמן של שלוש השנים שקדמו לחקיקת התיקון, ואשר טרם התיישנו ביום התיקון, יחול עליהן התיקון לחוק, ותקופת ההתיישנות לגביהן הוארכה לשבע שנים, הגם שהן התרחשו לפני התיקון.

לגבי הטרדות מיניות אשר התרחשו למעלה משלוש שנים לפני יום התיקון, והתיישנו טרם כניסתו של התיקון לתוקף, הרי שהנתבע זכה לחסינות ולפיכך אין מאריכים לגביהן את תקופת ההתיישנות וחושפים את הנתבע לסיכון מחודש. (הלכת בג"צ 162/80).

 

על אף הארכת תקופת ההתיישנות, שיש לברך עליה, מומלץ לנפגעות הטרדה שלא להמתין עד לסופה של התקופה על מנת להגיש את תביעותיהן. יצירת פערי זמן גדולים בין מועד האירועים לבין מועד התביעה מקשה, פעמים רבות, על הוכחת קיומה של ההטרדה, בעיקר מקום בו נסמכת התביעה על זיכרונם של עדים.

 

 

 הבהרה:

המידע באתר הינו מידע כללי בלבד ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף להם ו/או המלצה לנקיטת אמצעים ו/או הימנעות מהם. המחברת אינה נושאת באחריות כשלהי כלפי הקורא. הקורא נדרש לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים. כל הסתמכות על האמור לעיל הינה באחריות המסתמך ועל דעתו בלבד.