זכויות עובדים ביום בחירות- פברואר 2015

מאת: אילאיל קומיי-דרור, עו"ד

 

זכויות עובדים ביום הבחירות מעוגנות במספר חוקים במדינת ישראל. לפי חוק יסוד: הכנסת, יום הבחירות יהיה יום שבתון (מפתיחת הקלפיות ועד סגירתן), מלבד השירותים הציבוריים ושירותי התחבורה שיפעלו כסדרם.

מיהו עובד לצורך זכויות ביום הבחירות?

עובד שעבד לפחות 14 ימים רצופים סמוך ליום הבחירות או עובד שעבד בעבודות יזומות אצל אחד מהמוסדות הציבוריים לפחות 14 ימים מתוך חודשיים שלפני יום הבחירות.

החובה לשלם לעובד את שכרו ביום השבתון חלה גם כלפי עובד שלא מימש את זכותו להצביע, וגם על עובדים שאין להם את הזכות להצביע (כגון עובדים זרים וקטינים).

מהם השירותים הציבוריים?

בשנת 2003 פירסמה ועדת הבחירות המרכזית את רשימת השירותים הציבוריים שיפעלו כסדרם ביום הבחירות:

שירותי תחבורה, חניונים ותחנות דלק, בתי אוכל ומסעדות, בתי קפה וקיוסקים, בתי מלון ופנסיונים, מפעלי חרושת וחקלאות שתהליכי הייצור בהם מתנהלים ברציפות; שירותי התקשורת; מפעלי מים וחשמל; אספקת דלק והעברתו; תיאטרונים, בתי קולנוע ובתי שעשועים אחרים; עיתונות, רדיו וטלוויזיה; הובלת לחם, פירות, ירקות ותוצרת חלב, ביום הבחירות עד השעה 11:00 לפני הצהריים; חנויות לממכר מזון בין השעות 6:00 בבוקר עד 12:00 בצהריים (עד 6 שעות(, אפיית לחם וייצור מוצרי חלב; כוחות הביטחון ושירותי ההצלה למיניהם; שירותי קבורה.

שירותים הפועלים בימי שבת וחג במתכונת מיוחדת, יפעלו באותה מתכונת ביום הבחירות.

בכל השירותים שפורטו לעיל תינתן לעובדים האפשרות להצביע.

מהו השכר?

בחוק הבחירות לכנסת נקבע כי מעסיק ישלם לעובד שכר רגיל בעבור אותו יום שבתון, גם אם העובד לא עבד.

החוק לא מתייחס לשאלת תשלום השכר לעובדים שעובדים ביום הבחירות לכנסת (אם כי הם עובדים בשירותים הציבוריים הנזכרים לעיל, ואם התבקשו על ידי מעסיקיהם לעבוד והסכימו לכך), אולם קיימות הוראות (שילוב של התקשי"ר לגבי עובדי מדינה, נוהג בין ארגוני ההסתדרות והמעסיקים ופרשנות שניתנה על ידי ועדת הבחירות המרכזית לכנסת) כי מעסיק ישלם שכר בשיעור של 200% או לחילופין שכר רגיל ובנוסף שעות חופשה עבור שעות העבודה בפועל ביום הבחירות.

 

יצויין כי נשמעות קריאות על ידי מעסיקים במגזר הפרטי כנגד העובדה כי החובה הגורפת לממן את מלוא שכר העובדים ביום הבחירות חלה על המעסיקים במגזר הפרטי (ר' למשל פסיקת בג"צ שניתנה לאחרונה בנושא), גם אם עובד לא מימש את זכותו להצביע וגם לעובדים משוללי זכות הצבעה (כמו קטינים).

הבהרה: המידע באתר הינו מידע כללי בלבד ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף להם ו/או המלצה לנקיטת אמצעים ו/או הימנעות מהם. המחברת אינה נושאת באחריות כשלהי כלפי הקורא/ת. הקורא/ת נדרש/ת לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים. כל הסתמכות על האמור לעיל הינה באחריות המסתמך/ת ועל דעתו/ה בלבד.