מאמר- הצעת חוק הביטוח הלאומי [תיקון הגדרת לידה]- דצמבר 2015

מאתאילאיל קומיי-דרורעו"ד

לאחרונה התפרסמה הצעת חוק על ידי שר הרווחה, לאחר שהועלתה גם על ידי חברת הכנסת עליזה לביא, ובסיוע "שדולת הנשים" והקליניקה לזכויות נשים בעבודה במרכז הבינתחומי, שעיקרה השוואת הגדרת 'לידה' בחוק להגדרת 'לידה' במונחים הרפואיים והשוואת זכויות היולדת בשני המקרים.

הרפואה מגדירה לידה בהתאם ליציאת העובר מרחם אמו החל מהשבוע ה-22 להריון. לעומת זאת, סעיף 39 לחוק הביטוח הלאומי (נוסח משולב) קובע כי לידה היא החל משבוע 26 להריון. שני המקרים מתייחסים באופן זהה ללידות עובר חי או מת. ברוב המקרים, בתקופה של טרם שבוע 26 כמות העוברים שנולדים חיים או שורדים קטנה, אולם יש המצליחים ושורדים.

"לידה שקטה" (לידת ולד מת) שנעשתה לאחר שבוע 26 מקנה ליולדת מענק אשפוז, מענק לידה ודמי לידה בתקופה קשה וכואבת. אולם בארבעת השבועות, אשר מתרחשת לידה- מהבחינה הרפואית, היא לא נחשבת ללידה מבחינת המוסד לביטוח לאומי. יתרה מכך, במידה ומדובר "בלידה שקטה" עתידה היולדת לעבור תקופה המלווה בקשיים רבים, הן במישור הפיזי והן במישור הנפשי, אולם במהלך ארבעת השבועות הללו- היולדת לא זכאית לימי חופשה ואינה מקבלת תחליף שכר במידה והיא בוחרת לקחת פרק זמן להתאוששות.

הצעת החוק מבקשת להשוות את ההגדרות והמונחים, כך שכל אשה שילדה (בהתאם להגדרה הרפואית) תחשב לאשה שילדה מבחינת המוסד לביטוח לאומי ותקבל את זכויותיה. חשיבות גדולה להצעת החוק במיוחד לנשים שחוו "לידה שקטה" וליווין בתקופה הקשה והמורכבת שלאחר הלידה.

יישר כוח לחברותינו ב"שדולת הנשים" ולעוה"ד קרן גרינבלט ממערך החקיקה אשר פעלו ועמלו להעלאת תזכיר החוק והצעת החוק.

הבהרה: המידע באתר הינו מידע כללי בלבד ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף להם ו/או המלצה לנקיטת אמצעים ו/או הימנעות מהם. המחברת אינה נושאת באחריות כשלהי כלפי הקורא/ת. הקורא/ת נדרש/ת לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים. כל הסתמכות על האמור לעיל הינה באחריות המסתמך/ת ועל דעתו/ה בלבד.