דיון בכנסת בנושא הטרדה מינית בעבודה- יוני 2012

ביום 13/6/2012 קיימה הועדה לקידום מעמד האשה בכנסת דיון בנושא- הטרדה מינית בעבודה בישראל: אוכלוסיות הנשים המוטרדות, המחיר הכלכלי והדרכים ליצירת סביבת עבודה מוגנת.

במסגרת הדיון הוצג סקר של משרד התמ"ת באשר למימדיה של תופעת ההטרדה המינית והשלכותיה הכלכליות על כלל המשק הישראלי. על פי נתוני משרד התמ"ת, כ- 165,000 נשים מוטרדות מדי שנה בשוק העבודה הישראלי, דבר הגורם למשק הישראלי נזק של כמליארד ₪ בשנה.

 

דברים שאמרתי, בין היתר, במסגרת הועדה:

 

"אני רוצה לומר שהסקר הזה גם חושף היקף נרחב של התופעה אבל גם חוסר מודעות מדאיג. זה שלמעלה מ-50% מהמרואיינות לא תופסות את עצמן כמי שהוטרדו מינית למרות שהן מצביעות על התנהגות של הטרדה מינית, מראה שאין עדיין מודעות מספקת ואני חושבת שהכלי הכלכלי הבאמת יעיל להתמודד עם זה הוא המעביד. הצורך להעלות את המודעות צריך להיות בידיים של המעביד, והעלות הכלכלית היא מקום מאד טוב לתפוס בו את המעביד, כמו שנאמר. לצערי, החשבונות של העלות הכלכלית – ד"ר גלית דשא אמרה קודם, הוא עושה חשבון של 500 מאות אלף שקל, עוד לא ראיתי מעביד שנפסקו נגדו פיצויים בגובה כזה. החוק מגביל למקסימום 50 אלף שקל. בסכום הזה כל מעביד שעושה לעצמו את החישוב הזה לעומת העלויות של המניעה, הבאה של סדנאות, הכשרה של אחראית שתפקידה יהיה להתעסק בתלונות – למעסיק הרבה פעמים לא כדאי, כלכלית, להתעסק עם הנושא הזה של הטרדה מינית, וכדאי לו לקחת את הסיכונים. יש מקום לתקן את סכום הפיצוי הנמוך מאד שקבוע בחוק, שכבר לא פרופורציונאלי, גם לחקיקה אחרת שקובעת פיצוי ללא הוכחת נזק, גם בזווית הזו, של המעסיקים.

 

                בנוסף, בשבוע הבא ייכנס לתוקף החוק להגברת האכיפה של דיני העבודה. גם במסגרת החוק הזה, החוק למניעת הטרדה מינית נכנס  לרובריקה של החוקים במדרג הנמוך ביותר, במקום להיכנס למדרג הגבוה של אכיפת חוקי העבודה, הוא נכנס למדרג של הקנסות, העיצומים המנהליים הנמוכים ביותר. אני חושבת שזה גם מראה על איזושהי התייחסות של המחוקק לרמה שבה הוא בוחר להתייחס לחוק הזה, והיה מקום להעביר את זה למדרג החמור של חוקי העבודה שצריך לאכוף, גם כדי לשדר משהו למעסיקים. אמנם כל העיצומים בחוק הזה נמוכים, יחסית, אבל לשדר למעסיקים רצינות – גם באכיפה של תליית התקנון, של מינוי אחראית, של החובות מניעה שלו.

 

                דבר אחרון שאני רוצה להגיד, זה להתייחס לדברים של יושבת הראש בקשר לפצצות הזמן שמסתובבות בעבודה. גם אם הסקר הזה נכון ויש רק 11% מוטרדות, מה שכולנו מעריכים שהוא נתון מאד נמוך, אני חושבת שהניסיון בשטח מלמד שיש אחוזים הרבה יותר נמוכים של מטרידים. זאת אומרת, יש קבוצה גדולה של מטרידים סדרתיים שמטרידים יותר מאישה אחת במהלך הקריירה שלה. אני חושבת שחשוב לקרוא להם "פצצות זמן", ולא למוטרדות, בגלל שמי שיוצר את הנזקים הכלכליים האלה למעסיק זה המטריד שיושב שם, ואולי כלפי המוטרדת הספציפית שכרו גבוה יותר, הוא רווחי יותר לארגון ולא כדאי לנקוט צעדים נגדו, אלא כדאי להזיז אותה, וכשמסתכלים על כל חיי העבודה שלו ועל כמות הנזק שהוא מסב לארגון כשהוא פוגע לאישה ברור שהוא פצצת הזמן והוא זה שצריך לסיים את עבודתו, ולמצוא את עצמו מחוץ למעגל העבודה. "

 

את הפרוטוקול המלא ניתן למצוא בקישור- http://portal.knesset.gov.il/Com11women/he-IL/Protocols/default.htm