סקירות פסיקה חדשה- הטרדה מינית- הפצת צילומים אינטימיים - יוני 2015

מאת: קרן בר יהודה, עו"ד

גזר דין בתיק מדינת ישראל נ. י.י.כ.

ביום 2.6.2015 גזר בית המשפט השלום בפתח תקווה (כב' השופט ד"ר עמי קובו) את עונשו של מורשע בעבירות של פגיעה בפרטיות ופרסום לשון הרע, בכך שפרסם תצלומים אינטימיים של נשים וכן יצר תמונות פיקטיביות בהן נשים נחזות להראות באופן פרובוקטיבי, תוך הצגת התכנים המיניים באתרים שונים וחשיפת זהותן של קורבנותיו.

 

הנאשם העלה לאתרים שונים באינטרנט תמונות פורנוגרפיות פיקטיביות, בהן הדביק את פרצופן של נפגעות העבירה על גבי תמונות פרונוגרפיות, תוך חשיפת זהותן. בנוסף, צילם הנאשם בחשאי בנות זוג שונות שהיו לו, במהלך מגע מיני והעלה לאחר מכן את הסרטון לאתרי אינטרנט תוך חשיפת שמן וזהותן. סך הכל הורשע הנאשם ב- 11 אישומים שונים.

יצויין כי בכל המקרים מדובר על מעשים המתאימים להגדרת הטרדה מינית כפי שנוספה בסעיף 3(א)(5א) לחוק לפני כשנה ("חוק הסרטונים" שנחקק בעקבות הצעת חוק של ח"כ יפעת קריב).

בית המשפט קבע כי מדובר במקרה חמור של פגיעה בפרטיות ולשון הרע. הנאשם יצר קישורים בין הסרטונים והתמונות שהעלה לבין זהותן האמיתית של המתלוננות (בין השאר- בעמודי פייסבוק) על מנת להביא את המידע לכל מי שנמצא במעגל החברתי והמשפחתי הקרוב אל קורבנותיו.

על הנאשם נגזר עונש של 9 חודשי מאסר בפועל, 6 חודשי מאסר על תנאי ופיצוי למתלוננות בסך כולל של 80,000 ₪.

 

בצד תיקון החוק למניעת הטרדה מינית, והתפשטות תופעת "פורנו הנקם" דוגמת המקרה שלפנינו, קיים עיסוק אקדמי מקיף בתופעה. בקרוב צפוי להתפרסם מאמר ובו יוצג מחקר שנערך בנושא על ידי פרופ' שלומית אלמוג וד"ר קארין כרמית-יפת מאוניברסיטת חיפה.

הבהרה: המידע באתר הינו מידע כללי בלבד ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף להם ו/או המלצה לנקיטת אמצעים ו/או הימנעות מהם. המחברת אינה נושאת באחריות כשלהי כלפי הקורא/ת. הקורא/ת נדרש/ת לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים. כל הסתמכות על האמור לעיל הינה באחריות המסתמך/ת ועל דעתו/ה בלבד.