סקירות פסיקה חדשה- הטרדה מינית – אמירות מבזות ומשפילות - אוקטובר 2015

מאת: קרן בר יהודה, עו"ד

פסק דין בעניין מעיין קליין נ. מדינת ישראל

בית המשפט המחוזי בתל אביב (כב' השופטת אסתר נחליאלי-חייט אליה הצטרפו כב' הנשיאה ברלינר וכב' סגן הנשיא קרא) דחה, ביום 14.10.2015, את ערעורו של הנאשם בגין הרשעתו בהטרדה מינית.

הנאשם הורשע בשורת עבירות בהן הודה, אך כפר בהאשמתו בהטרדה מינית. הנאשם נעצר ובמהלך הנסיעה בניידת המשטרה הפנה לעבר השוטרים והשוטרות אמירות מבזות ומשפילות בעלות אופי מיני בוטה. הנאשם טען כי מעשיו מהווים העלבת עובד ציבור אך אינם מהווים הטרדה מינית לפי החוק, כיוון שמדובר בגסות רוח, אך לא בדברים שנאמרו בקונוטציה מינית.

בית המשפט קבע כי אמירות הנאשם עולות כדי הטרדה מינית. בית המשפט קבע כי אין מדובר בקללות וגידופים, אלא בפניה ברורה הקשורה להיבט מיני והיא משפילה ומבזה. לאור זאת, מדובר בעבירה של הטרדה מינית. בית המשפט קבע כי עצם העובדה שהאמירות המטרידות נאמרו כלפי עובדי ציבור אינה מורידה מהעובדה כי מדובר בהטרדה מינית. בית המשפט הדגיש עוד כי אף אם מדובר היה באמירות שלא הופנו אל השוטרים, אלא נאמרו בין שני הנאשמים שהיו בניידת באותו מועד, עדיין מדובר בהטרדה מינית שכן אף פניות שאינן מכוונות ישירות לאדם, אך הן עוסקות במיניותו, מדובר בהטרדה מינית.

בית המשפט הפנה לדברי ההסבר להצעת החוק למניעת הטרדה מינית תוך הדגשה כי מדובר בהתנהגות שלילית מטיבה של השפלת וביזוי אדם על רקע מיני וקבע כי מדובר באמירות מיניות באופן אובייקטיבי.

בית המשפט הדגיש כי הטרדה מינית אינה מיועדת להשגת תכלית מינית וכי הפניית ביטויים משפילים מינית לשם הקנטה או הצקה מהווה הטרדה מינית אסורה.

בית המשפט קבע כי אמנם המעשים מהווים גם העלבת עובד ציבור, אך מרכז הכובד באמירות הינו מיניותן, ולפיכך הנאשם הורשע בעבירה המתאימה.

לאור האמור, דחה בית המשפט את הערעור והותיר את ההרשעה על כנה.

 

הבהרה: המידע באתר הינו מידע כללי בלבד ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף להם ו/או המלצה לנקיטת אמצעים ו/או הימנעות מהם. המחברת אינה נושאת באחריות כשלהי כלפי הקורא/ת. הקורא/ת נדרש/ת לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים. כל הסתמכות על האמור לעיל הינה באחריות המסתמך/ת ועל דעתו/ה בלבד.